Figyelem!

Egyesületünk figyelemmel kíséri a gyepmesteri telepre bekerülő négylábúakat. Ön is megteheti ha követi Facebook oldalunkat vagy a telep honlapját az alábbi linken:

Hódmezővásárhelyi Városellátó és Foglalkoztató Közhasznú Nonprofit Kft.

Szociális program

1 % esély

Összefogás

A póráz két végén

Befogadó

Július 25-én egyesületünk ellátogatott a Hódmezővásárhelyi Nyugdíjas Lakóparkba. A minap megjelent újságcikket szomorúan olvastuk, amely szerint elszaporodtak a cicák a parkban és a cicaszerető és kevésbé cicaszeretők között hatalmas nagy konfliktus alakult ki. Sajnos nem ez az egyetlen hely a városban, ahol sok a kóbor cica, és az országban sem. Ez ma egy általános jelenség.

 

 


Miért? Mert a felelőtlen állattartók a saját állataikat sem ivartalaníttatják, a fölös szaporulatot kidobják, vagy egészen egyszerűen csak kóborolni hagyják. Az ellátórendszer pedig rossz, képtelen megoldani ezt a helyzetet. Önkormányzati vagy állami fenntartású menhely nincs, ebrendészeti telep igen, de ott cicák számára nem alakítottak ki helyet. A civil szervezetek, állatbarát emberek pedig túlterheltek, ekkora mennyiségű kóbor állattal képtelenség megbirkózni.
Hosszú távon egyetlen egy megoldása ennek a problémának az lenne, hogy egy helyi ivartalaníttatási programot indítana a város, amihez akár rászoruló állattartók is csatlakozhatnának, mivel az esetek többségében az, aki nem tudja ivartalaníttatni a cicáját, tart állatot (az más kérdés, hogy miért, persze – jogos felvetés), de sajnos tart, és a fölös szaporulattól nem másképp, mintsem utcára tevéssel válik meg.

Így, ezzel a programmal ez is megelőzhető lenne, és nemcsak egy évben egyszer, hanem több éven keresztül kellene ezt a programot vinni és csinálni, hiszen – tegyük fel, a lakóparkban élő, 10-20 cicát befogadja valaki (akinek lenne rá lehetősége, de sajnos jelenleg ilyenről nem tudunk), a probléma 1-2 hónap múlva ugyan úgy fennáll, hiszen újabb és újabb ivaros egyedek szoknak oda. Míg, ha ivartalanított egyed él a parkban, az jó eséllyel elűzi az ivaros egyedeket, tehát, normalizálni lehetne az állapotokat.
Emellett a felvilágosítás is nagyon fontos ebben az ügyben, párhuzamosan! Köszönjük szépen Hajdu Józsefnének, a lakópark igazgató asszonyának, aki készséggel segítette a munkánkat, hogy átlássuk a problémát és fogadott bennünket. Sajnos tényleg más ötletünk nincs, csupán az, hogy az ivartalanítási akciót el kell indítani, méghozzá önkormányzati forrásból, hisz havi 2-3 cicát ivartalaníttathatunk civil keretből, de sajnos abból nem lesz egyhamar, szemmel látható eredmény.
Korábban svájci támogatásból több, mint 400 cicát ivartalaníttattunk, de idén sajnos forráskimerüléssel küzd a támogató szervezet is! Meg szeretnénk említeni, hogy a lakóparkban korábban egyébként ivartalaníttattunk cicákat. Az ügyben mindenképp felkeressük az önkormányzatot és tárgyalásokat folytatunk, hiszen – mint írtuk, nem csak ez az egy gócpontja van a városnak kóbor cica ügyileg.
Fontos megjegyeznünk, hogy nem csak Hódmezővásárhelyen probléma ez, hanem sajnos az egész országban, de hátha sikerül elindítanunk egy pozitív kezdeményezést, amelyre más városok is felfigyelhetnek és átvehetnek. A kóborállat probléma mindnyájunkat érinti, ez egy társadalmi probléma. Ugyan annyira fontos, mint más, mindenkit érintő, városi dolgok.

Adományozás

 

Bankszámlaszám: 10700158-67637539-51100005

Cicások csoportja..

Cicatartók és kedvelők klubja..
Nyilvános csoport 1 870 tag

Facebook

Csatlakozz

Életmentő

Sünmentő

Segítség